IDW40E65D1FKSA1 — Fast / Ultrafast Diode, 650 V, 40 A, Single, 1.35 V, 77 ns, 320 A
Illustrative purposes only
IDW40E65D1FKSA1
Fast / Ultrafast Diode, 650 V, 40 A, Single, 1.35 V, 77 ns, 320 A
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:650V; Forward Current If(AV):40A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:1.35V; Reverse Recovery Time trr Max:77ns; Forward Surge Current Ifsm Ma
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: IDW40
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-247
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.35V
  • Forward Surge Current: 320A
  • Reverse Recovery Time: 77ns
  • Average Forward Current: 40A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 650V