IDW30C65D1XKSA1 — Fast / Ultrafast Diode, 650 V, 30 A, Dual Common Cathode, 1.7 V, 71 ns, 120 A
Illustrative purposes only
IDW30C65D1XKSA1
Fast / Ultrafast Diode, 650 V, 30 A, Dual Common Cathode, 1.7 V, 71 ns, 120 A
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:650V; Forward Current If(AV):30A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Forward Voltage VF Max:1.7V; Reverse Recovery Time trr Max:71ns; Forward
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: Rapid1
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-247
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 1.7V
  • Forward Surge Current: 120A
  • Reverse Recovery Time: 71ns
  • Average Forward Current: 30A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 650V