IDV30E65D2XKSA1 — Fast / Ultrafast Diode, 650 V, 30 A, Single, 2.2 V, 42 ns, 180 A
Illustrative purposes only
IDV30E65D2XKSA1
Fast / Ultrafast Diode, 650 V, 30 A, Single, 2.2 V, 42 ns, 180 A
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:650V; Forward Current If(AV):30A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:2.2V; Reverse Recovery Time trr Max:42ns; Forward Surge Cur
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-220FP
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 2.2V
  • Forward Surge Current: 180A
  • Reverse Recovery Time: 42ns
  • Average Forward Current: 30A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 650V