IDP40E65D2XKSA1 — Fast / Ultrafast Diode, 650 V, 40 A, Single, 2.2 V, 36 ns, 250 A
Illustrative purposes only
IDP40E65D2XKSA1
Fast / Ultrafast Diode, 650 V, 40 A, Single, 2.2 V, 36 ns, 250 A
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:650V; Forward Current If(AV):40A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:2.2V; Reverse Recovery Time trr Max:36ns; Forward Surge Current Ifsm Max
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-220
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 2.2V
  • Forward Surge Current: 250A
  • Reverse Recovery Time: 36ns
  • Average Forward Current: 40A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 650V