IAUCN04S7N040DAUMA1 — Dual MOSFET, Dual N Channel, 40 V, 60 A, 4040 µohm
Illustrative purposes only
IAUCN04S7N040DAUMA1
Dual MOSFET, Dual N Channel, 40 V, 60 A, 4040 µohm
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Dual MOSFETs
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 8Pins
  • Channel Type: Dual N Channel
  • Product Range: OptiMOS 7 Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Transistor Case Style: TDSON
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Power Dissipation N Channel: 51W
  • Power Dissipation P Channel: -
  • Drain Source Voltage Vds N Channel: 40V
  • Drain Source Voltage Vds P Channel: -
  • Continuous Drain Current Id N Channel: 60A