IAUC60N04S6L045HATMA1 — Dual MOSFET, N Channel, 40 V, 40 V, 60 A, 60 A, 0.0045 ohm
Illustrative purposes only
IAUC60N04S6L045HATMA1
Dual MOSFET, N Channel, 40 V, 40 V, 60 A, 60 A, 0.0045 ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 8Pins
  • Transistor Case Style: TDSON
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Power Dissipation N Channel: 52W
  • Power Dissipation P Channel: 52W
  • Drain Source Voltage Vds N Channel: 40V
  • Drain Source Voltage Vds P Channel: 40V
  • Continuous Drain Current Id N Channel: 60A
  • Continuous Drain Current Id P Channel: 60A
  • Drain Source On State Resistance N Channel: 0.0045ohm