IAUC45N04S6L063HATMA1 — Dual MOSFET, N Channel, 40 V, 40 V, 45 A, 45 A, 0.0063 ohm
Illustrative purposes only
IAUC45N04S6L063HATMA1
Dual MOSFET, N Channel, 40 V, 40 V, 45 A, 45 A, 0.0063 ohm
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Dual MOSFETs
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 8Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Product Range: OptiMOS 6 Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Transistor Case Style: TDSON
  • Drain Source Voltage Vds: 40V
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Drain Current Id: 45A
  • Power Dissipation N Channel: 41W
  • Power Dissipation P Channel: 41W
  • Drain Source Voltage Vds N Channel: 40V
  • Drain Source Voltage Vds P Channel: 40V
  • Continuous Drain Current Id N Channel: 45A
  • Continuous Drain Current Id P Channel: 45A
  • Drain Source On State Resistance N Channel: 0.0063ohm