HV1860-2R7107-R — Supercapacitor, 100 F, 2.7 V, Radial Leaded, -10%, +30%, 7.5 mm, 1000 hours @ 65°C
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
HV1860-2R7107-R
Supercapacitor, 100 F, 2.7 V, Radial Leaded, -10%, +30%, 7.5 mm, 1000 hours @ 65°C
  • Manufacturer: EATON BUSSMANN
  • Product type: EDLC - Electric Double Layer Capacitors
  • ESR: 0.012ohm
  • Height: 60.5mm
  • Capacitance: 100F
  • Series Name: HV
  • Voltage(DC): 2.7V
  • Lead Spacing: 7.5mm
  • Product Height: 60.5mm
  • Product Diameter: 18mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitor Case Style: Can
  • Capacitance Tolerance: -10%, +30%
  • Lifetime @ Temperature: 1000 hours @ 65°C
  • Capacitor Case / Package: Can
  • Operating Temperature Max: 65°C
  • Operating Temperature Min: -40°C