HV1325-2R7156-R — Supercapacitor, 15 F, 2.7 V, PC Pin, -10%, +30%, 5 mm, 1000 hours @ 65°C
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
HV1325-2R7156-R
Supercapacitor, 15 F, 2.7 V, PC Pin, -10%, +30%, 5 mm, 1000 hours @ 65°C
  • Manufacturer: EATON ELECTRONICS
  • Product type: EDLC - Electric Double Layer Capacitors
  • ESR: 0.03ohm
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2024)
  • Capacitance: 15F
  • Voltage(DC): 2.7V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Product Range: HV Series
  • Product Width: -
  • Qualification: -
  • Product Height: 28.4mm
  • Product Length: -
  • Product Diameter: 13.5mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: -10%, +30%
  • Lifetime @ Temperature: 1000 hours @ 65°C
  • Capacitor Case / Package: -
  • Operating Temperature Max: 65°C
  • Operating Temperature Min: -40°C