HV0810-2R7105-R — Supercapacitor, 1 F, 2.7 V, Radial Leaded, -10%, +30%, 3.5 mm, 1000 hours @ 65°C
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
HV0810-2R7105-R
Supercapacitor, 1 F, 2.7 V, Radial Leaded, -10%, +30%, 3.5 mm, 1000 hours @ 65°C
  • Manufacturer: EATON ELECTRONICS
  • Product type: EDLC - Electric Double Layer Capacitors
  • Capacitance:1F; Voltage Rating:2.7V; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Product Range:HV Series; Capacitance Tolerance:+30%, -10%; Lead Spacing:3.5mm; Lifetime @ Temperature:1000 hours @ 65°
  • ESR: 0.2ohm
  • SVHC: No SVHC (10-Jun-2022)
  • Capacitance: 1F
  • Voltage(DC): 2.7V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Product Range: HV Series
  • Product Width: -
  • Qualification: -
  • Product Height: 13.5mm
  • Product Length: -
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: -10%, +30%
  • Lifetime @ Temperature: 1000 hours @ 65°C
  • Capacitor Case / Package: Can
  • Operating Temperature Max: 65°C
  • Operating Temperature Min: -40°C