HSF-55-30-Y-F — HEAT SINK FAN, 0.7DEG C/W, 13.8CFM
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
HSF-55-30-Y-F
HEAT SINK FAN, 0.7DEG C/W, 13.8CFM
  • Manufacturer: WAKEFIELD THERMAL
  • Product type: Fan Cooled Heat Sinks
  • Ther; HEAT SINK FAN, 0.7DEG C/W, 13.8CFM; Thermal Resistance:0.7°C/W; External Height - Metric:30.23mm; External Width - Metric:55mm; External Length - Metric:55.1mm; Flow Rate Max:13.
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • Product Range: HSF Series
  • Heat Sink Material: Aluminum Alloy
  • Heat Sink Mounting: Clip On
  • Thermal Resistance: 0.7°C/W
  • External Width - Metric: 55mm
  • External Height - Metric: 30.23mm
  • External Length - Metric: 55.1mm
  • External Width - Imperial: 2.17"
  • External Height - Imperial: 1.19"
  • External Length - Imperial: 2.17"