HSF-55-24-Y-F — HEAT SINK FAN, 1DEG C/W, 13.8CFM
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
HSF-55-24-Y-F
HEAT SINK FAN, 1DEG C/W, 13.8CFM
  • Manufacturer: WAKEFIELD THERMAL
  • Product type: Fan Cooled Heat Sinks
  • Therma; HEAT SINK FAN, 1DEG C/W, 13.8CFM; Thermal Resistance:1°C/W; External Height - Metric:24.13mm; External Width - Metric:55mm; External Length - Metric:55.1mm; Flow Rate Max:13.8cu.
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • Noise Rating: 31dBA
  • Flow Rate Max: 13.8CFM
  • Product Range: HSF Series
  • Heat Sink Material: Aluminum Alloy
  • Heat Sink Mounting: Clip On
  • Thermal Resistance: 1°C/W
  • External Width - Metric: 55mm
  • External Height - Metric: 24.13mm
  • External Length - Metric: 55.1mm
  • External Width - Imperial: 2.17"
  • External Height - Imperial: 0.95"
  • External Length - Imperial: 2.17"