HHBC12-1R0A0080V — Toroidal Inductor, HHBC Series, 80 µH, 5 A, 0.0356 ohm, ± 20%
Illustrative purposes only
HHBC12-1R0A0080V
Toroidal Inductor, HHBC Series, 80 µH, 5 A, 0.0356 ohm, ± 20%
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Through Hole Toroidal Inductors
  • Product Range:HHBC Series; Inductance:80µH; RMS Current (Irms):5A; DC Resistance Max:0.0356ohm; Inductance Tolerance:± 20%; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018)
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 80µH
  • Product Range: HHBC Series
  • DC Resistance Max: 0.0356ohm
  • RMS Current (Irms): 5A
  • Inductance Tolerance: ± 20%