HHBC10-0R8A0107V — Toroidal Inductor, HHBC Series, 107 µH, 3 A, 0.053 ohm, ± 20%
Illustrative purposes only
HHBC10-0R8A0107V
Toroidal Inductor, HHBC Series, 107 µH, 3 A, 0.053 ohm, ± 20%
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Through Hole Toroidal Inductors
  • Product Range:HHBC Series; Inductance:107µH; RMS Current (Irms):3A; DC Resistance Max:0.053ohm; Inductance Tolerance:± 20%; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018)
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 107µH
  • Product Range: HHBC Series
  • DC Resistance Max: 0.053ohm
  • RMS Current (Irms): 3A
  • Inductance Tolerance: ± 20%