HFA08TB60PBF — Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 8 A, Single, 1.7 V, 55 ns, 60 A
Illustrative purposes only
HFA08TB60PBF
Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 8 A, Single, 1.7 V, 55 ns, 60 A
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Diode Case Style: TO-220AC
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.7V
  • Forward Surge Current: 60A
  • Reverse Recovery Time: 55ns
  • Average Forward Current: 8A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V