GBPC12005-E4/51 — Bridge Rectifier, Single Phase, 50 V, 12 A, Module, 4 Pins, 1.1 V
Illustrative purposes only
GBPC12005-E4/51
Bridge Rectifier, Single Phase, 50 V, 12 A, Module, 4 Pins, 1.1 V
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Bridge Rectifier Diodes
  • No. of Phases:Single Phase; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:50V; Forward Current If(AV):12A; Bridge Rectifier Case Style:Module; Forward Voltage VF Max:1.1V; No. of Pins:4Pins; Operating T
  • SVHC: Lead (21-Jan-2025)
  • No. of Pins: 4Pins
  • No. of Phases: Single Phase
  • Product Range: -
  • Forward Voltage Max: 1.1V
  • Forward Surge Current: 200A
  • Average Forward Current: 12A
  • Bridge Rectifier Mounting: Panel Mount
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Bridge Rectifier Case Style: Module
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 50V