FZ825R33HE4DBPSA1 — IGBT Module, Dual, Common Emitter, 825 A, 2.4 V, 150 °C, Module
Illustrative purposes only
FZ825R33HE4DBPSA1
IGBT Module, Dual, Common Emitter, 825 A, 2.4 V, 150 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: IHM-B
  • IGBT Technology: IGBT 4 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Stud
  • Power Dissipation: -
  • IGBT Configuration: Dual, Common Emitter
  • Transistor Mounting: Panel
  • DC Collector Current: 825A
  • Power Dissipation Pd: -
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Junction Temperature Tj Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 825A
  • Collector Emitter Voltage Max: 3.3kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 3.3kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 2.4V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 2.4V