FZ800R12KE3HOSA1 — IGBT Module, Single Switch, 800 A, 1.7 V, 3.55 kW, 125 °C, Module
Illustrative purposes only
FZ800R12KE3HOSA1
IGBT Module, Single Switch, 800 A, 1.7 V, 3.55 kW, 125 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • Product Range: Standard 62mm C
  • IGBT Technology: IGBT 3 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Tab
  • Power Dissipation: 3.55kW
  • IGBT Configuration: Single Switch
  • Transistor Mounting: Panel
  • Transistor Polarity: N Channel
  • DC Collector Current: 800A
  • Power Dissipation Pd: 3.55kW
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Junction Temperature Tj Max: 125°C
  • Continuous Collector Current: 800A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.7V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.7V