FZ750R65KE3NOSA1 — IGBT Module, Single Switch, 750 A, 3 V, 125 °C, Module
Illustrative purposes only
FZ750R65KE3NOSA1
IGBT Module, Single Switch, 750 A, 3 V, 125 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 9Pins
  • Product Range: -
  • IGBT Technology: IGBT 3 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Tab
  • Power Dissipation: -
  • IGBT Configuration: Single Switch
  • Transistor Mounting: Panel
  • Transistor Polarity: N Channel
  • DC Collector Current: 750A
  • Power Dissipation Pd: -
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Junction Temperature Tj Max: 125°C
  • Continuous Collector Current: 750A
  • Collector Emitter Voltage Max: 6.5kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 6.5kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 3V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 3V