FZ675R65KE4NPSA1 — IGBT Module, Single Switch, 675 A, 2.85 V, 135 °C, Module
Illustrative purposes only
FZ675R65KE4NPSA1
IGBT Module, Single Switch, 675 A, 2.85 V, 135 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: -
  • IGBT Technology: IGBT 4 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Screw
  • Power Dissipation: -
  • IGBT Configuration: Single Switch
  • Transistor Mounting: Panel
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 135°C
  • Continuous Collector Current: 675A
  • Collector Emitter Voltage Max: 6.5kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 2.85V