FZ600R12KS4HOSA1 — IGBT Module, Single Switch, 700 A, 3.2 V, 3.9 kW, 125 °C, Module
Illustrative purposes only
FZ600R12KS4HOSA1
IGBT Module, Single Switch, 700 A, 3.2 V, 3.9 kW, 125 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • Transistor Polarity:N Channel; DC Collector Current:700A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):3.2V; Power Dissipation Pd:3.9kW; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:1.2kV; Tra
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: Standard 62mm C
  • IGBT Technology: IGBT 2 Fast
  • IGBT Termination: Stud
  • Power Dissipation: 3.9kW
  • IGBT Configuration: Single Switch
  • Transistor Mounting: Panel
  • Transistor Polarity: N Channel
  • DC Collector Current: 700A
  • Power Dissipation Pd: 3.9kW
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Junction Temperature Tj Max: 125°C
  • Continuous Collector Current: 700A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 3.2V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 3.2V