FZ3600R12HP4HOSA2 — IGBT Module, Single Switch, 3.6 kA, 1.7 V, 19 kW, 175 °C, Module
Illustrative purposes only
FZ3600R12HP4HOSA2
IGBT Module, Single Switch, 3.6 kA, 1.7 V, 19 kW, 175 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: IHM-B
  • IGBT Technology: IGBT 4 [Trench]
  • IGBT Termination: Tab
  • Power Dissipation: 19kW
  • IGBT Configuration: Single Switch
  • Transistor Mounting: Panel
  • DC Collector Current: 3.6kA
  • Power Dissipation Pd: 19kW
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Junction Temperature Tj Max: 175°C
  • Continuous Collector Current: 3.6kA
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.7V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.7V