FZ250R65KE3NPSA1 — IGBT Module, Single, 250 A, 3 V, 4.8 kW, 125 °C, Module
Illustrative purposes only
FZ250R65KE3NPSA1
IGBT Module, Single, 250 A, 3 V, 4.8 kW, 125 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: -
  • IGBT Technology: IGBT 3
  • IGBT Termination: Stud
  • Power Dissipation: 4.8kW
  • IGBT Configuration: Single
  • Transistor Mounting: Panel
  • DC Collector Current: 250A
  • Power Dissipation Pd: 4.8kW
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Junction Temperature Tj Max: 125°C
  • Continuous Collector Current: 250A
  • Collector Emitter Voltage Max: 6.5kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 6.5kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 3V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 3V