FZ1800R45HL4BPSA1 — IGBT Module, Single Switch, 1.8 kA, 2.35 V, 4000 kW, 150 °C, Module
Illustrative purposes only
FZ1800R45HL4BPSA1
IGBT Module, Single Switch, 1.8 kA, 2.35 V, 4000 kW, 150 °C, Module
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: -
  • IGBT Technology: IGBT 4 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Stud
  • Power Dissipation: 4000kW
  • IGBT Configuration: Single Switch
  • Transistor Mounting: Panel
  • DC Collector Current: 1.8kA
  • Power Dissipation Pd: 4000kW
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Junction Temperature Tj Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 1.8kA
  • Collector Emitter Voltage Max: 4.5kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 4.5kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 2.35V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 2.35V