FZ1200R45HL4BPSA1 — IGBT Module, Single Switch, 1.2 kA, 2.3 V, 2400 kW, 150 °C, Module
Illustrative purposes only
FZ1200R45HL4BPSA1
IGBT Module, Single Switch, 1.2 kA, 2.3 V, 2400 kW, 150 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: IHM-B Series
  • IGBT Technology: IGBT 4 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Screw
  • Power Dissipation: 2400kW
  • IGBT Configuration: Single Switch
  • Transistor Mounting: Panel
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 1.2kA
  • Collector Emitter Voltage Max: 4.5kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 2.3V