FZ1200R33HE3BPSA1 — IGBT Module, Single Switch, 1.2 kA, 2.7 V, 13 kW, 150 °C, Module
Illustrative purposes only
FZ1200R33HE3BPSA1
IGBT Module, Single Switch, 1.2 kA, 2.7 V, 13 kW, 150 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • Transistor Polarity:N Channel; DC Collector Current:1.2kA; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):2.7V; Power Dissipation Pd:13kW; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:3.3kV; Transis
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: -
  • IGBT Technology: IGBT 3 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Tab
  • Power Dissipation: 13kW
  • IGBT Configuration: Single Switch
  • Transistor Mounting: Panel
  • Transistor Polarity: N Channel
  • DC Collector Current: 1.2kA
  • Power Dissipation Pd: 13kW
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Junction Temperature Tj Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 1.2kA
  • Collector Emitter Voltage Max: 3.3kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 3.3kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 2.7V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 2.7V