FZ1200R12HE4HOSA2 — IGBT Module, Dual, 1.825 kA, 1.75 V, 7.15 kW, 150 °C, Module
Illustrative purposes only
FZ1200R12HE4HOSA2
IGBT Module, Dual, 1.825 kA, 1.75 V, 7.15 kW, 150 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: -
  • IGBT Technology: IGBT 4 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Stud
  • Power Dissipation: 7.15kW
  • IGBT Configuration: Dual
  • Transistor Mounting: Panel
  • DC Collector Current: 1.825kA
  • Power Dissipation Pd: 7.15kW
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Junction Temperature Tj Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 1.825kA
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.75V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.75V