FS75R17W2E4PB11BPSA1 — IGBT Module, Six Pack [Full Bridge], 45 A, 1.95 V, 20 mW, 150 °C, Module
Illustrative purposes only
FS75R17W2E4PB11BPSA1
IGBT Module, Six Pack [Full Bridge], 45 A, 1.95 V, 20 mW, 150 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: EasyPACK Series
  • IGBT Technology: IGBT 4 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Solder
  • Power Dissipation: 20mW
  • IGBT Configuration: Six Pack [Full Bridge]
  • Transistor Mounting: Panel
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 45A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.7kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.95V