FS75R17KE3BOSA1 — IGBT Module, Six Pack [Full Bridge], 130 A, 2 V, 465 W, 125 °C, Module
Illustrative purposes only
FS75R17KE3BOSA1
IGBT Module, Six Pack [Full Bridge], 130 A, 2 V, 465 W, 125 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 35Pins
  • Product Range: -
  • IGBT Technology: IGBT 3 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: 465W
  • IGBT Configuration: Six Pack [Full Bridge]
  • Transistor Mounting: Panel
  • Transistor Polarity: Six N Channel
  • DC Collector Current: 130A
  • Power Dissipation Pd: 465W
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Junction Temperature Tj Max: 125°C
  • Continuous Collector Current: 130A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.7kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.7kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 2V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 2V