FS75R12W2T4B11BOMA1 — IGBT Module, Six Pack [Full Bridge], 107 A, 1.85 V, 375 W, 150 °C, Module
Illustrative purposes only
FS75R12W2T4B11BOMA1
IGBT Module, Six Pack [Full Bridge], 107 A, 1.85 V, 375 W, 150 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • Transistor Polarity:N Channel; DC Collector Current:107A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):1.85V; Power Dissipation Pd:375W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:1.2kV; Transist
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)
  • Product Range: EasyPACK
  • IGBT Technology: IGBT 4 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: 375W
  • IGBT Configuration: Six Pack [Full Bridge]
  • Transistor Mounting: Panel
  • Transistor Polarity: N Channel
  • DC Collector Current: 107A
  • Power Dissipation Pd: 375W
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Junction Temperature Tj Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 107A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.85V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.85V