FS520R12A8P1LBHPSA1 — IGBT Module, Six Pack, 300 A, 1.48 V, 1 kW, 175 °C, Module
Illustrative purposes only
FS520R12A8P1LBHPSA1
IGBT Module, Six Pack, 300 A, 1.48 V, 1 kW, 175 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: HybridPACK G2 Series
  • IGBT Technology: -
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: 1kW
  • IGBT Configuration: Six Pack
  • Transistor Mounting: Panel
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Collector Current: 300A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.48V