FS50R12W2T4B11BOMA1 — IGBT Module, Six Pack [Full Bridge], 50 A, 1.85 V, 335 W, 150 °C, Module
Illustrative purposes only
FS50R12W2T4B11BOMA1
IGBT Module, Six Pack [Full Bridge], 50 A, 1.85 V, 335 W, 150 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • Transistor Polarity:N Channel; DC Collector Current:50A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):1.85V; Power Dissipation Pd:335W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:1.2kV; Trans
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 18Pins
  • Product Range: -
  • IGBT Technology: IGBT 4
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: 335W
  • IGBT Configuration: Six Pack [Full Bridge]
  • Transistor Polarity: N Channel
  • DC Collector Current: 50A
  • Power Dissipation Pd: 335W
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Junction Temperature Tj Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 50A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.85V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.85V