FS50R12KT4B15BOSA1 — IGBT Module, Sixpack, Six Pack [Full Bridge], 50 A, 1.85 V, 280 W, Module
Illustrative purposes only
FS50R12KT4B15BOSA1
IGBT Module, Sixpack, Six Pack [Full Bridge], 50 A, 1.85 V, 280 W, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • Transistor Polarity:N Channel; DC Collector Current:50A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):1.85V; Power Dissipation Pd:280W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:1.2kV; Transistor Case
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 28Pins
  • Product Range: EconoPACK 2
  • IGBT Technology: IGBT 4 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: 280W
  • IGBT Configuration: Six Pack [Full Bridge]
  • Transistor Mounting: Panel
  • Transistor Polarity: N Channel
  • DC Collector Current: 50A
  • Power Dissipation Pd: 280W
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: -
  • Junction Temperature Tj Max: -
  • Continuous Collector Current: 50A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.85V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.85V