FS450R17OE4BOSA1 — IGBT Module, Six Pack, 450 A, 1.95 V, 2.4 kW, 150 °C, Module
Illustrative purposes only
FS450R17OE4BOSA1
IGBT Module, Six Pack, 450 A, 1.95 V, 2.4 kW, 150 °C, Module
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: EconoPACK
  • IGBT Technology: IGBT 4 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: 2.4kW
  • IGBT Configuration: Six Pack
  • Transistor Mounting: Panel
  • DC Collector Current: 450A
  • Power Dissipation Pd: 2.4kW
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Junction Temperature Tj Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 450A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.7kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.7kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.95V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.95V