FS450R12OE4B81BPSA1 — IGBT Module, Six Pack [Full Bridge], 450 A, 1.76 V, 150 °C, Module
Illustrative purposes only
FS450R12OE4B81BPSA1
IGBT Module, Six Pack [Full Bridge], 450 A, 1.76 V, 150 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: EconoPACK TrenchStop
  • IGBT Technology: IGBT 4 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: -
  • IGBT Configuration: Six Pack [Full Bridge]
  • Transistor Mounting: Panel
  • DC Collector Current: 450A
  • Power Dissipation Pd: -
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Junction Temperature Tj Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 450A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.76V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.76V