FS3L100R07W3S5B11BPSA1 — IGBT Module, Three level Inverter, 100 A, 1.17 V, 150 °C, Module
Illustrative purposes only
FS3L100R07W3S5B11BPSA1
IGBT Module, Three level Inverter, 100 A, 1.17 V, 150 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: EasyPACK Series
  • IGBT Technology: Trench Stop 5
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: -
  • IGBT Configuration: Three level Inverter
  • Transistor Mounting: Panel
  • DC Collector Current: 100A
  • Power Dissipation Pd: -
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Junction Temperature Tj Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 100A
  • Collector Emitter Voltage Max: 650V
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.17V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.17V