FS380R12A6T4BBPSA1 — IGBT Module, Six Pack, 250 A, 1.6 V, 870 W, 150 °C, Module
Illustrative purposes only
FS380R12A6T4BBPSA1
IGBT Module, Six Pack, 250 A, 1.6 V, 870 W, 150 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: HybridPACK Series
  • IGBT Technology: IGBT4 - T4
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: 870W
  • IGBT Configuration: Six Pack
  • Transistor Mounting: Panel
  • DC Collector Current: 250A
  • Power Dissipation Pd: 870W
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Junction Temperature Tj Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 250A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.6V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.6V