FS20R06W1E3BOMA1 — IGBT Module, Six Pack [Full Bridge], 20 A, 1.55 V, 135 W, 150 °C, Module
Illustrative purposes only
FS20R06W1E3BOMA1
IGBT Module, Six Pack [Full Bridge], 20 A, 1.55 V, 135 W, 150 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: EasyPACK Series
  • IGBT Technology: IGBT 3 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Solder
  • Power Dissipation: 135W
  • IGBT Configuration: Six Pack [Full Bridge]
  • Transistor Mounting: Module
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 20A
  • Collector Emitter Voltage Max: 600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.55V