FS150R12N3T7BPSA1 — IGBT Module, Six Pack, 150 A, 1.55 V, 175 °C, Module
Illustrative purposes only
FS150R12N3T7BPSA1
IGBT Module, Six Pack, 150 A, 1.55 V, 175 °C, Module
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: EconoPACK 3 Series
  • IGBT Technology: IGBT7 [Trench Stop]
  • IGBT Termination: Solder
  • Power Dissipation: -
  • IGBT Configuration: Six Pack
  • Transistor Mounting: Panel
  • DC Collector Current: 150A
  • Power Dissipation Pd: -
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Junction Temperature Tj Max: 175°C
  • Continuous Collector Current: 150A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.55V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.55V