FS150R12KT4B9BOSA1 — IGBT Module, Trench/Fieldstop, Six Pack [Full Bridge], 150 A, 1.75 V, 750 W, 150 °C, Module
Illustrative purposes only
FS150R12KT4B9BOSA1
IGBT Module, Trench/Fieldstop, Six Pack [Full Bridge], 150 A, 1.75 V, 750 W, 150 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • Transistor Polarity:N Channel; DC Collector Current:150A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):1.75V; Power Dissipation Pd:750W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:1.2kV; Transisto
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: EconoPACK 3
  • IGBT Technology: IGBT 4 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: 750W
  • IGBT Configuration: Six Pack [Full Bridge]
  • Transistor Mounting: Panel
  • Transistor Polarity: N Channel
  • DC Collector Current: 150A
  • Power Dissipation Pd: 750W
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Junction Temperature Tj Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 150A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.75V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.75V