FS150R12KE3BOSA1 — IGBT Module, Six Pack [Full Bridge], 200 A, 1.7 V, 700 W, 125 °C, Module
Illustrative purposes only
FS150R12KE3BOSA1
IGBT Module, Six Pack [Full Bridge], 200 A, 1.7 V, 700 W, 125 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • Transistor Polarity:N Channel; DC Collector Current:200A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):1.7V; Power Dissipation Pd:700W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:1.2kV; Tran
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: Econo 3
  • IGBT Technology: IGBT 3 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: 700W
  • IGBT Configuration: Six Pack [Full Bridge]
  • Transistor Mounting: Panel
  • Transistor Polarity: N Channel
  • DC Collector Current: 200A
  • Power Dissipation Pd: 700W
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Junction Temperature Tj Max: 125°C
  • Continuous Collector Current: 200A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.7V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.7V