FS100R12W2T7B11ABPSA2 — IGBT Module, Six Pack, 75 A, 1.5 V, 150 °C, Module
Illustrative purposes only
FS100R12W2T7B11ABPSA2
IGBT Module, Six Pack, 75 A, 1.5 V, 150 °C, Module
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: EasyPACK Series
  • IGBT Technology: IGBT 7 [Trench]
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: -
  • IGBT Configuration: Six Pack
  • Transistor Mounting: Panel
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 75A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.5V