FP75R12N2T7BPSA2 — IGBT Module, PIM, 75 A, 1.55 V, 20 mW, 175 °C, Module
Illustrative purposes only
FP75R12N2T7BPSA2
IGBT Module, PIM, 75 A, 1.55 V, 20 mW, 175 °C, Module
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: EconoPIM TRENCHSTOP
  • IGBT Technology: IGBT 7 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Solder
  • Power Dissipation: 20mW
  • IGBT Configuration: PIM
  • Transistor Mounting: Module
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Collector Current: 75A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.55V