FP75R12N2T4BOSA1 — IGBT Module, PIM Three Phase Input Rectifier, 75 A, 1.85 V, 150 °C, EconoPIM
Illustrative purposes only
FP75R12N2T4BOSA1
IGBT Module, PIM Three Phase Input Rectifier, 75 A, 1.85 V, 150 °C, EconoPIM
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (17-Jan-2023)
  • Product Range: EconoPIM 2
  • IGBT Technology: IGBT 4 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Solder
  • Power Dissipation: -
  • IGBT Configuration: PIM Three Phase Input Rectifier
  • Transistor Mounting: Panel
  • DC Collector Current: 75A
  • Power Dissipation Pd: -
  • Transistor Case Style: EconoPIM
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Junction Temperature Tj Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 75A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.85V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.85V