FP75R12KT4B16BOSA1 — IGBT Module, PIM, 75 A, 1.85 V, 150 °C, Module
Illustrative purposes only
FP75R12KT4B16BOSA1
IGBT Module, PIM, 75 A, 1.85 V, 150 °C, Module
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: EconoPIM 3 Series
  • IGBT Technology: IGBT 4 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Solder Pin
  • Power Dissipation: -
  • IGBT Configuration: PIM
  • Transistor Mounting: Panel
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 75A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.85V