FP50R12W2T7BPSA1 — IGBT Module, PIM, 50 A, 1.5 V, 20 mW, 175 °C, Module
Illustrative purposes only
FP50R12W2T7BPSA1
IGBT Module, PIM, 50 A, 1.5 V, 20 mW, 175 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: EasyPIM TRENCHSTOP
  • IGBT Technology: IGBT 7 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Solder
  • Power Dissipation: 20mW
  • IGBT Configuration: PIM
  • Transistor Mounting: Module
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Collector Current: 50A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.5V