FP50R12KT4GB15BOSA1 — IGBT Module, Three Phase Inverter, 50 A, 1.85 V, 280 W, 150 °C, Module
Illustrative purposes only
FP50R12KT4GB15BOSA1
IGBT Module, Three Phase Inverter, 50 A, 1.85 V, 280 W, 150 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • Transistor Polarity:N Channel; DC Collector Current:50A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):1.85V; Power Dissipation Pd:280W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:1.2kV; Transistor
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: EconoPIM 3
  • IGBT Technology: IGBT 4
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: 280W
  • IGBT Configuration: Three Phase Inverter
  • Transistor Mounting: Panel
  • Transistor Polarity: N Channel
  • DC Collector Current: 50A
  • Power Dissipation Pd: 280W
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Junction Temperature Tj Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 50A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.85V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.85V