FP50R12KS4CBOSA1 — IGBT Module, PIM Three Phase Input Rectifier, 70 A, 3.2 V, 360 W, 125 °C, Module
Illustrative purposes only
FP50R12KS4CBOSA1
IGBT Module, PIM Three Phase Input Rectifier, 70 A, 3.2 V, 360 W, 125 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • Transistor Polarity:N Channel; DC Collector Current:70A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):3.2V; Power Dissipation Pd:360W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:1.2kV; Transistor
  • SVHC: No SVHC (17-Jan-2023)
  • Product Range: EconoPIM
  • IGBT Technology: IGBT 2 Fast
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: 360W
  • IGBT Configuration: PIM Three Phase Input Rectifier
  • Transistor Mounting: Panel
  • Transistor Polarity: N Channel
  • DC Collector Current: 70A
  • Power Dissipation Pd: 360W
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Junction Temperature Tj Max: 125°C
  • Continuous Collector Current: 70A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 3.2V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 3.2V