FP35R12KT4BPSA1 — IGBT Module, Seven Pack, 35 A, 1.85 V, 210 W, 150 °C, Module
Illustrative purposes only
FP35R12KT4BPSA1
IGBT Module, Seven Pack, 35 A, 1.85 V, 210 W, 150 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: EconoPIM 2
  • IGBT Technology: IGBT 4 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: 210W
  • IGBT Configuration: Seven Pack
  • Transistor Mounting: Panel
  • DC Collector Current: 35A
  • Power Dissipation Pd: 210W
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Junction Temperature Tj Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 35A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.85V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.85V