FP35R12KT4B11BPSA1 — IGBT Module, PIM Three Phase Input Rectifier, 35 A, 1.85 V, 210 W, Module
Illustrative purposes only
FP35R12KT4B11BPSA1
IGBT Module, PIM Three Phase Input Rectifier, 35 A, 1.85 V, 210 W, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: EconoPIM 2 Series
  • IGBT Technology: IGBT 4 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: 210W
  • IGBT Configuration: PIM Three Phase Input Rectifier
  • Transistor Mounting: Panel
  • DC Collector Current: 35A
  • Power Dissipation Pd: 210W
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: -
  • Junction Temperature Tj Max: -
  • Continuous Collector Current: 35A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.85V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.85V